ПОЛЬСЬКА РОБОЧА ВІЗА

Шенгенська віза типу С 05 – короткострокова робоча віза, яка надає право легально працювати не більше ніж 90 днів протягом півроку та лише на території Польщі, а також змогу подорожувати країнами Шенгену не довше ніж 90 днів (працювати в цих країнах заборонено). Найбільше підходить для тимчасової роботи.

Національна робоча віза типу D – довгострокова віза, яка дозволяє офіційно працювати в Польщі від 6 місяців до 1 року. Термін перебування напряму залежить від категорії візи та її призначення. На початку 2018 року в зв’язку зі змінами в правилах, що регулюють працевлаштування іноземних громадян у Польщі, робоча віза типу D має наступні категорії:

  • Робоча віза D 05 — дозволяє працювати в Польщі протягом 6 місяців (180\360) за умови, що робота не належить до категорії сезонних;
  • Робоча віза D 05a — дозволяє працювати в Польщі 9 місяців протягом одного року (270\360). Але працювати можна тільки на роботах, які в польському законодавстві зазначені як сезонні.
  • Робоча віза D 06 – видається терміном на 1 рік (360\360) та дозволяє працювати в Польщі, але тільки на роботах, які в польському законодавстві зазначені як сезонні. Віза категорії D 06 видається за Воєводським запрошенням, а сама перевірка документів роботодавця та майбутнього працівника проводиться ретельніше.

Працювати маючи візу типу D 05 або D 06 можливо лише у роботодавця, який зазначений у запрошенні. Проте закон не забороняє зміну місця роботи. Новий роботодавець, що має намір взяти вас на роботу, обов’язково повинен зареєструвати заяву в Повітовому відділі праці. Якщо цього не буде зроблено, то іноземець вважатиметься нелегальним працівником з усіма можливими наслідками такого перебування в країні. Так, згідно з польським законодавством, тому хто працює у Польщі нелегально, виписується штраф у розмірі від 500 злотих. Також іноземцю можуть заборонити в’їзд до країни не менш ніж на півроку, а саму візу буде анульовано.

ЗМІНИ В ПРАВИЛАХ

Слід зауважити, що з січня 2018 року в законодавстві Польщі відбулися зміни, а саме набув чинності закон, у якому відображені змінені правила отримання роботи громадянами інших держав. Так, працедавець зобов’язаний платити іноземному працівнику в тому ж розмірі, що й своєму співвітчизнику. Також щоб отримати роботу потрібно мати дозвіл. Починаючи з 01.01.2018 існують наступні дозволи, які надають право іноземцю офіційно працевлаштуватися в Польщі:

  • дозвіл на роботу (для отримання національної робочої візи – тип D 05);
  • дозвіл на сезонну роботу (для отримання національної робочої візи – тип D 05a).

Отримати необхідний дозвіл можна за наявності заяви роботодавця, який має намір доручити працю громадянину іншої країни. Від тепер така заява для роботодавців обійдеться у 30 злотих та займе більше часу.

Дозвіл на роботу – спеціальний документ, що надає іноземцю право отримати роботу в Польщі офіційно. Видає його Воєвода на основі заяви роботодавця про намір влаштувати іноземця. У дозволі має бути наступна інформація:

  • дані роботодавця, що подав документи з метою одержати необхідний дозвіл;
  • вид праці, до якого буде залучено іноземного працівника;
  • строк, протягом якого діє дозвіл.

Усі клопоти щодо оформлення дозволу роботодавець бере на себе.

ЯКІ ДОКУМЕНТИ ПОТРІБНІ НА ВІЗУ?

Майбутньому працівникові необхідно подати визначений польським законодавством пакет документів. Українці, які мають досвід працевлаштування за кордоном, радять перш за все отримати запрошення\дозвіл на роботу та пройти реєстрацію, щоб потрапити на прийом до консульства або візового центра. Після завершення процедури реєстрації, можна збирати усі інші необхідні документи для оформлення робочої візи.

До стандартного пакету документів на робочу візу входять:

  • оригінал квитанції про сплату послуг ППВА;
  • заповнена анкета на отримання візи;
  • оригінал та копія українського паспорту;
  • оригінал та копія закордонного паспорту;
  • дві кольорові фотографії;
  • оригінал та копія страхового медичного поліса та копія про оплату;
  • документ, що спроможний довести Вашу платіжну здатність;
  • запрошення або дозвіл на роботу.

Правильно оформлене запрошення чи дозвіл, сприяють прискоренню винесення рішення про видачу робочої візи. Дозволи від Воєвод мають пріоритет, бо в цьому випадку Воєвода самостійно здійснює перевірку працедавця. Відтак, консул практично не має підстав для сумніву в тому, що заявник насправді збирається до Польщі з метою праці.

Крім цього, запрошення від ректора польського університету науковому співробітнику, або запрошення від компанії будь-якому випускнику польського вищого навчального закладу чи наукового інституту, також являє собою підставу, зважаючи на яку, можна отримати робочу візу.

ВАРТІСТЬ ПОЛЬСЬКОЇ РОБОЧОЇ ВІЗИ

Вартість візи залежить від її типу і від обраного способу оформлення, та може коливатись від 0 до декількох сотень євро. При самостійній подачі документів до ППВА:

типу D 05

0 євро

типу С 05

35 євро

Сервісний збір — 15 євро

Додаткові послуги ППВА (для всіх типів віз):

  • Кур’єрська доставка — 150 грн.
  • Фотопослуга — 50 грн.
  • Послуга кур’єрської доставки після подачі документів — 150 грн.
  • Фотокопіювання — 2.50 грн. (за копію).
  • СМС повідомлення — 30 грн.
  • Послуга медичного страхування — вартість залежить від тарифів страхової компанії.

Додаткові послуги не є обов’язковими для замовлення в ППВА та замовляються за бажанням.

При зверненні до візового агентства – віза буде коштувати дорожче, так як до вартості робочої візи в ППВА, додається оплата за допомогу та послуги обраної вами фірми посередника, яку фірма встановлює самостійно.

ЯК ДОВГО ЧЕКАТИ НА ВІЗУ?

Зазвичай, час обробки документів для отримання візи становить близько 6 робочих днів, не враховуючи день подачі документів до Пункту Прийому Візових Анкет. Але в деяких випадках, наприклад, коли інформація, що відображена у документах потребує уточнення, час оформлення може бути подовжено до 30 днів.

Після того, як консульство прийняло рішення, заявнику видають закордонний паспорт з відміткою про візу, або повідомлення про відмову у видачі с зазначенням причини відмови у письмовій формі. Протягом наступних 14 днів є можливість подати прохання про те, щоб справу розглянули ще раз. Справу розглядатимуть ще 7 днів, і якщо у видачі відмовлять вдруге, доведеться прийняти це рішення, так як його оскарження не передбачено законодавством.

Зверніть увагу, що в випадку перерозгляду справи збір за Шенгенську візу зросте й буде становити вже 60 євро. Збір за національну візу не змінюється та залишається на рівні 0 євро.

Після отримання візи залишиться наступний важливий крок – перетин україно-польського кордону. Віза не дає стовідсоткової гарантії, що ви потрапите до Польщі, адже прикордонники польської сторони мають право перевірити інформацію про роботодавця і в разі виникнення сумнівів в його реальних намірах прийняти вас на роботу, заборонити в’їзд до країни.

ПРИЧИНИ ВІДМОВИ В РОБОЧІЙ ВІЗІ

Відразу зазначимо, що причин може бути багато. Найчастіше з відмовою у видачі візи стикаються заявники, чий пакет документів був неповним, документи містять помилки, неточності або неправдиві дані. Слід уважно заповнювати анкету, щоб не припуститися помилок та ретельно усе перевіряти, щоб не витратити дарма час та гроші. Повернення збору, що сплачується за розгляд пакета документів для отримання польської робочої візи — не передбачено, тому ще раз наголошуємо не ретельному перегляді заповненої анкети та усіх інших необхідних документів.

Також відмову може отримати порушник візового режиму і навпаки, хороша візова історія, тобто відсутність порушень візового режиму, може позитивно вплинути на рішення про видачу візи, але водночас не гарантує такий результат.

Одне із поширених питань заявників, чи можливо мати 2 візи одночасно? Можливо, за умови що це різні візи. Наприклад Шенгенська, та віза, яку видала держава, що не входить в перелік країн зони Шенгену (наприклад США, Канада). Ще один варіант – мати одночасно Шенгенську та національну візи, якщо вони зазначені у різних категоріях.