РОБОТА В ПОЛЬЩІ
ДЛЯ УКРАЇНЦІВ

Офіційне працевлаштування в країні, яка є членом Європейського союзу, для багатьох українців, насамперед, це можливість покращити своє матеріальне становище та отримати цінний досвід. Серед усіх європейських країн найбільш близькою для українців стала Польща. Це обумовлено наявністю вакантних місць для іноземців, вищим рівнем заробітної плати, територіальним сусідством та культурною близькістю. В минулому році 90% працюючих іноземців в Польщі — українці.

ПОСТІЙНА ТА СЕЗОННА РОБОТА

Польський ринок праці зацікавлений в іноземних робітниках на постійну та сезонну роботу.

Постійна робота — передбачає укладення трудового договору та гарантовано надає іноземному працівнику такі ж права, як і громадянам Польщі. Зазвичай трудовий договір укладається терміном на рік з подальшим правом його продовження. До такої праці запрошують кваліфікованих спеціалістів зі знанням мови та досвідом роботи. Після п’яти років офіційної роботи можна розраховувати на ПМЖ.

Сезона робота – легальна робота на певний період часу, яка зазвичай не вимагає від працівника певної кваліфікації або спеціальних знань. В залежності від типу візи та дозволу на роботу, українці, можуть працювати на сезонних роботах від 6 до 9 місяців. Як правило сезонні роботи в Польщі тривають у весняно-літній період, однак деякі роботи можуть тривати навіть до кінця осені. Працівники потрібні в галузі сільського господарства, будівництва, зі знанням мови можливо влаштуватися в сфері обслуговування.

Офіційно працевлаштуватися в Польщі можливо за наявності робочої візи, яка оформлюється на основі трудового договору/запрошення від роботодавця. Безвізовий режим та польський закон про працевлаштування, відкрили нові можливості для українців. Власники біометричних паспортів з отриманим дозволом на роботу (освядчення), можуть працювати в Польщі на сезонних роботах на протязі 90 днів без відкриття робочої візи. Так чи інакше, для легального працевлаштування, українцям потрібно отримати дозвіл, укласти договір з наймачем, оформити страховку.

Більше інформації про типи робочих віз, вартість та терміни оформлення, список необхідних документів, ви можете знайти за посиланням робоча віза в Польщу.

РОБОТА В ПОЛЬЩІ ДЛЯ ЧОЛОВІКІВ

На роботу в Польщу потрібні, як кваліфіковані працівники, так і робітники, які не мають особливого досвіду роботи або спеціальних знань. Саме від кваліфікації, професійних навичок та умінь, залежить рівень заробітної плати. Кваліфіковані спеціалісти зі знанням мови високо цінуються та потрібні у всіх сферах, однак найбільше вакансій в Польщі для робітників технічних спеціальностей та чоловіків, які готові до фізично важкої праці.

Першочергово чоловіки потрібні в сферах:

  • промисловість/робота на виробництві (фабрики, заводи);
  • будівництво (всі види будівельних професій);
  • сфера послуг;
  • сільське господарство (більше вакансій на сезонні роботи);
  • освіта й медицина;
  • IT-сфера;
  • сфера перевезень (водії різних категорій).

РОБОТА В ПОЛЬЩІ ДЛЯ ЖІНОК

Для українських жінок на польському ринку праці вибір вакансій менш різноманітний, аніж у чоловіків. Розмір заробітної плати теж різний. На найбільш оплачувані місця можуть розраховувати кваліфіковані спеціалісти зі знанням мови, але також достатньо вакансій і для жінок без кваліфікації та досвіду роботи.

Особливо затребувані українські жінки у:

  • сфері послуг;
  • промисловості/роботі на виробництві (фабрики, заводи);
  • сільському господарстві (більше вакансій на сезонні роботи);
  • освіті й медицині;
  • догляді за дітьми/праці в сім’ї.

РОБОТА В ПОЛЬЩІ ДЛЯ СІМЕЙНИХ ПАР

Стабільним попитом на польському ринку праці користуються сімейні пари. Серед основних вимог: відсутність шкідливих звичок, хороша фізична форма, знання польської мови та наявність спеціалізації і досвіду роботи, безперечно, будуть великим плюсом, значно розширюючи список вакантних місць.

Працевлаштовуючись парою ви не обов’язково маєте обирати однакові вакансії. Ви можете працювати на одній фірмі, фабриці, заводі, в ресторані, але обіймати різні посади, виконувати різні функції та зобов’язання, згідно своїх можливостей, досвіду та спеціалізації.

Сімейні пари можуть розраховувати на роботу в сферах:

  • сільського господарства (в першу чергу, сезонні роботи);
  • виробництва (заводи, фабрики, склади);
  • обслуговування та харчування.

Польські роботодавці намагаються йти на зустріч сімейним парам, надаючи можливість сумісного проживання.

З 1 січня 2018 року польська влада зобов’язала місцевих роботодавців платити іноземцям таку ж заробітну плату, як і полякам. Її рівень залежить від знання мови, сфери діяльності, спеціалізації та досвіду роботи працівника. Як правило заробітна плата для іноземців тарифікується погодинно. Мінімальна погодинна ставка складає 13,7 злотих брутто (без урахування сплати податків).